NV156FHM-NY8 Technical Data
Enabling Customer Innovation to Empower Tomorrow's Technology
Home > Technologies > BOE > NV156FHM-NY8
NV156FHM-NY8 (Product Code: BOE0998) is a 15.6" diagonal a-Si TFT-LCD display panel product, with an integral WLED backlight system, With LED Driver , without touch screen. It features an operating temperature range of 0 ~ 50°C , a storage temperature range of -20 ~ 60°C , and the maximal vibration level of 1.5G (14.7 m/s²). It's general features are summarized in the following: sRGB, 165Hz, WLED Backlight, With LED Driver, Reverse I/F, 10 bit, Matte, G-Sync / FreeSync , eDP1.4, Free Sync/Gsync/FRC, OD, LED DC Dimming. Based on its features,we recommend that this model be applied to Laptop, Gaming etc.
Technical Data:
Part #:
NV156FHM-NY8
Size:
15.6 inch"
Interface:
15.6 inch
Brightness:
300 cd/m² (Typ.)
Operating Tem:
0 ~ 50 °C
Storage Tem:
-20 ~ 60 °C