NE160QDM-NY2 Technical Data
Enabling Customer Innovation to Empower Tomorrow's Technology
Home > Technologies > BOE > NE160QDM-NY2
NE160QDM-NY2 (Product Code: BOE0A20) is a 16.0" diagonal Oxide TFT-LCD display panel product, with an integral WLED backlight system, With LED Driver , without touch screen. It features an operating temperature range of 0 ~ 50°C , a storage temperature range of -20 ~ 60°C , and the maximal vibration level of 1.5G (14.7 m/s²). It's general features are summarized in the following: sRGB, 120Hz, WLED Backlight, With LED Driver, Reverse I/F, 10 bit, Matte, AMD FreeSync , eDP1.4, LED DC Dimming, BIST, OD, Free Sync, PSR2, LRR2.5. Based on its features, we recommend that this model be applied to Laptop, Gaming etc.
Technical Data:
Part #:
NE160QDM-NY2
Brand:
BOE
Size:
16.0 inch"
Resolution:
2560×1600
Interface:
16.0 inch
Technology:
Transmissive
Brightness:
350 cd/m² (Typ.)
Operating Tem:
0 ~ 50 °C
Storage Tem:
-20 ~ 60 °C