NE160QDM-NM4 Technical Data
Enabling Customer Innovation to Empower Tomorrow's Technology
Home > Technologies > BOE > NE160QDM-NM4
NE160QDM-NM4 (Product Code: BOE0BC4) is a 16.0" diagonal Oxide TFT-LCD display panel product, with an integral Mini LED backlight system, With LED Driver , without touch screen. It features an operating temperature range of 0 ~ 50°C , a storage temperature range of -20 ~ 60°C , and the maximal vibration level of 1.5G (14.7 m/s²). It's general features are summarized in the following: DCI-P3, sRGB, HDR1000, 240Hz, Ultra High Brightness, Mini LED Backlight, With LED Driver, Reverse I/F, 10 bit, Matte, G-Sync / FreeSync , eDP1.4b, PSR, SDRRS, OD, BIST, FRC, G-sync, Free sync, HDR1000, DSC. Based on its features, we recommend that this model be applied to Laptop, Outdoor High Brightness, Gaming etc.
Technical Data:
Part #:
NE160QDM-NM4
Brand:
BOE
Size:
16.0 inch "
Resolution:
2560×1600
Interface:
16.0 inch
Technology:
Transmissive
Brightness:
1250 cd/m² (Typ.)
Operating Tem:
0 ~ 50 °C
Storage Tem:
-20 ~ 60 °C