NE156QHM-NX1 Technical Data
Enabling Customer Innovation to Empower Tomorrow's Technology
Home > Technologies > BOE > NE156QHM-NX1
NE156QHM-NX1 is a 15.6" diagonal Oxide TFT-LCD display panel product , with an integral WLED backlight system, With LED Driver , without touch screen. It features an operating temperature range of 0 ~ 50°C , a storage temperature range of -20 ~ 60°C , and the maximal vibration level of 1.5G (14.7 m/s²). It's general features are summarized in the following: DCI-P3, sRGB, 240Hz, WLED Backlight, With LED Driver, Reverse I/F, Matte, G-Sync / FreeSync , eDP1.4a, Adjust backlight brightness with DC Mode, G-sync, Freesync. Based on its features,we recommend that this model be applied to Laptop, Gaming etc.
Technical Data:
Part #:
NE156QHM-NX1
Brand:
BOE
Size:
15.6 inch"
Resolution:
2560×1440
Interface:
15.6 inch
Technology:
Transmissive
Brightness:
400 cd/m² (Typ.)
Operating Tem:
0 ~ 50 °C
Storage Tem:
-20 ~ 60 °C