AA070ME01ADA11 Technical Data
Enabling Customer Innovation to Empower Tomorrow's Technology
AA070ME01ADA11 is a 7.0" diagonal a-Si TFT-LCD display panel product, with an integral WLED backlight system, With LED Driver , touchscreen PCAP, Air Bonding. It features an operating temperature range of -30 ~ 70°C , a storage temperature range of -30 ~ 80°C , and the maximal vibration level of 1.0G (9.8 m/s²). It's general features are summarized in the following: With Touch, Wide Temperature, Hight Brightness, WLED Backlight, Life ≥ 100K hours, With LED Driver, 180° Reverse, 6/8 bit , NCM, Tape Bonding PCAP, 1.1mm 6H Strengthened cover glass. Based on its features, we recommend that this model be applied to Industrial etc.
Technical Data:
Part #:
AA070ME01ADA11
Brand:
MITSUBISHI ELECTRIC
Size:
7.0 inch"
Resolution:
800×480
Interface:
7.0 inch
Technology:
Transmissive
Brightness:
800 (Typ.)(cd/m²)
Operating Tem:
-30 ~ 70 °C
Storage Tem:
-30 ~ 80 °C