VS055QUM-NH0-6KP1 Technical Data
Enabling Customer Innovation to Empower Tomorrow's Technology
Home > Technologies > BOE > VS055QUM-NH0-6KP1
VS055QUM-NH0-6KP1 is a 5.5" diagonal LTPS TFT-LCD display panel product, with an integral WLED backlight system, without backlight driver, without touch screen. It features an operating temperature range of 0 ~ 50°C , a storage temperature range of -20 ~ 70°C . It's general features are summarized in the following: sRGB, Portrait type, WLED Backlight , 75Hz(Typ.)~90Hz(Max.). Based on its features, we recommend that this model be applied to HMD VR AR etc.
Technical Data:
Part #:
VS055QUM-NH0-6KP1
Brand:
BOE
Size:
5.5 inch"
Resolution:
2160×3840
Interface:
5.5 inch
Technology:
Transmissive
Brightness:
100 cd/m² (Typ.)
Operating Tem:
0 ~ 50 °C
Storage Tem:
-20 ~ 70 °C