GT080S0M-N12-1QP1 Technical Data
Enabling Customer Innovation to Empower Tomorrow's Technology
Home > Technologies > BOE > GT080S0M-N12-1QP1
GT080S0M-N12-1QP1 is a 8.0" diagonal a-Si TFT-LCD display panel product, with an integral WLED backlight system, without backlight driver, without touch screen. It features an operating temperature range of -20 ~ 70°C , a storage temperature range of -30 ~ 80°C . It's general features are summarized in the following: WLED Backlight, U/D,L/R Reverse, 6/8 bit, Matte , 2 in 1 FPC, DE/SYNC mode selectable. Based on its features, we recommend that this model be applied to Industrial etc.
Technical Data:
Part #:
GT080S0M-N12-1QP1
Brand:
BOE
Size:
8.0 inch"
Resolution:
800×600
Interface:
8.0 inch
Technology:
Transmissive
Brightness:
250 cd/m² (Typ.)
Operating Tem:
-20 ~ 70 °C
Storage Tem:
-30 ~ 80 °C