DV280FBM-NB1 Technical Data
Enabling Customer Innovation to Empower Tomorrow's Technology
Home > Technologies > BOE > DV280FBM-NB1
DV280FBM-NB1 is a 28.0" diagonal a-Si TFT-LCD display panel product, with an integral WLED backlight system, without backlight driver, without touch screen. It features an operating temperature range of 0 ~ 50°C , a storage temperature range of -20 ~ 60°C , and the maximal vibration level of 1.0G (9.8 m/s²). It's general features are summarized in the following: Hight Brightness, WLED Backlight, Life ≥ 50K hours, Bar Display , 1/3 cut of 31.5". Based on its features,we recommend that this model be applied to Digital Signage, Stretched Bar LCD etc.
Technical Data:
Part #:
DV280FBM-NB1
Brand:
BOE
Size:
28.0 inch"
Resolution:
1920×360
Interface:
28.0 inch
Technology:
Transmissive
Brightness:
700 cd/m² (Typ.)
Operating Tem:
0 ~ 50 °C
Storage Tem:
-20 ~ 60 °C