COM25T2855G Technical Data
Enabling Customer Innovation to Empower Tomorrow's Technology
Home > Technologies > ORTUSTECH > COM25T2855G
COM25T2855G is a 2.5" diagonal a-Si TFT-LCD display panel, with an integral WLED backlight system, without backlight driver, without touch screen. It features an operating temperature range of -10 ~ 70°C , a storage temperature range of -20 ~ 80°C . It's general features are summarized in the following: WLED Backlight . Based on its features,we recommend that this model be applied to Digital Still Camera, Digital Video Camera etc.
Technical Data:
Part #:
COM25T2855G
Size:
2.5 inch"
Resolution:
479×240
Interface:
2.5 inch
Technology:
Transmissive
Brightness:
Serial RGB (8-bit) + SPI , 37 pins
Operating Tem:
-10 ~ 70 °C
Storage Tem:
-20 ~ 80 °C